🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
665 Numax Commercial Battery 12V 120Ah Cold Cranking 800Amps
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Demanding commercial vehicles require nothing less than the most powerful, reliable, durable batteries. Numax Commercial Batteries have excellent starting power, higher reserve capacity and deep discharge cycling. The maintenance free, Heavy Duty battery is the ideal choice for HGV's and CV's with usual power demands.​
All Prices Include VATÂ
| Brand | NUMAX |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity | 120 Ah - CCA800 |
| Length | 346 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 239 mm |
| Weight | 24.9 Kg |
Â
Terminals (Side)
Warranty 2 Years
Battery Type: 665
Â
$45.20
Original: $129.13
-65%665 Numax Commercial Battery 12V 120Ah Cold Cranking 800Amps—
$129.13
$45.20
Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Demanding commercial vehicles require nothing less than the most powerful, reliable, durable batteries. Numax Commercial Batteries have excellent starting power, higher reserve capacity and deep discharge cycling. The maintenance free, Heavy Duty battery is the ideal choice for HGV's and CV's with usual power demands.​
All Prices Include VATÂ
| Brand | NUMAX |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity | 120 Ah - CCA800 |
| Length | 346 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 239 mm |
| Weight | 24.9 Kg |
Â
Terminals (Side)
Warranty 2 Years
Battery Type: 665
Â












