🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
622 NUMAX COMMERCIAL BATTERY 12V 130AH Cold Cranking 680Amps
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Demanding commercial vehicles require nothing less than the most powerful, reliable, durable batteries. Numax Commercial Batteries have excellent starting power, higher reserve capacity and deep discharge cycling. The maintenance free, Heavy Duty battery is the ideal choice for HGV's and CV's with usual power demands.
​
All Prices Include VATÂ
| Brand | NUMAX |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Sealed Calcium |
| Capacity | 130 Ah - CCA 680A |
| Length | 509 mm |
| Width | 216 mm |
| Height inc. terms | 207 mm |
| Weight | 38 Kg |
Â
Warranty 2 Years
Battery Type: 622
Â
$181.17
622 NUMAX COMMERCIAL BATTERY 12V 130AH Cold Cranking 680Amps—
$181.17

Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Demanding commercial vehicles require nothing less than the most powerful, reliable, durable batteries. Numax Commercial Batteries have excellent starting power, higher reserve capacity and deep discharge cycling. The maintenance free, Heavy Duty battery is the ideal choice for HGV's and CV's with usual power demands.
​
All Prices Include VATÂ
| Brand | NUMAX |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Sealed Calcium |
| Capacity | 130 Ah - CCA 680A |
| Length | 509 mm |
| Width | 216 mm |
| Height inc. terms | 207 mm |
| Weight | 38 Kg |
Â
Warranty 2 Years
Battery Type: 622
Â











