🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
655 NUMAX COMMERCIAL BATTERY 12V 125AH Cold Cranking 720Amps
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Demanding commercial vehicles require nothing less than the most powerful, reliable, durable batteries. Numax Commercial Batteries have excellent starting power, higher reserve capacity and deep discharge cycling. The maintenance free, Heavy Duty battery is the ideal choice for HGV's and CV's with usual power demands.
All Prices Include VATÂ
| Brand | NUMAX |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Sealed Calcium |
| Capacity | 125 Ah |
| Length | 346 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 289 mm |
| Weight | 24.9 Kg |
Â
Terminals (Side)
Warranty 2 Years
Battery Type: 655
Â
$58.15
Original: $166.15
-65%655 NUMAX COMMERCIAL BATTERY 12V 125AH Cold Cranking 720Amps—
$166.15
$58.15
Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Demanding commercial vehicles require nothing less than the most powerful, reliable, durable batteries. Numax Commercial Batteries have excellent starting power, higher reserve capacity and deep discharge cycling. The maintenance free, Heavy Duty battery is the ideal choice for HGV's and CV's with usual power demands.
All Prices Include VATÂ
| Brand | NUMAX |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Sealed Calcium |
| Capacity | 125 Ah |
| Length | 346 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 289 mm |
| Weight | 24.9 Kg |
Â
Terminals (Side)
Warranty 2 Years
Battery Type: 655
Â












