Xtreme Start Stop Series XR1750 AGM Battery 92Ah 1750A
Xtreme BatteriesĀ are extremely high power dual purpose batteries made by Leoch.
Features of the Xtreme range:-
Ā
- Durable and resistant to vibrations
Ā
- Performs at extreme temperatures
Ā
- Fast Charging due to 99.99% pure lead inside
Ā
- Maintenance free
Ā
- High quality construction
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR-1750 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 92 Ah |
| MCA | 1750 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $173.38
-65%$173.38
$60.68
Description
Xtreme BatteriesĀ are extremely high power dual purpose batteries made by Leoch.
Features of the Xtreme range:-
Ā
- Durable and resistant to vibrations
Ā
- Performs at extreme temperatures
Ā
- Fast Charging due to 99.99% pure lead inside
Ā
- Maintenance free
Ā
- High quality construction
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR-1750 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 92 Ah |
| MCA | 1750 A |
| Length | 353 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |













