Xtreme Start Stop Series XR-1600 AGM Battery 80Ah 1600A XR1600
Features of the Xtreme range:-
Durable and resistant to vibrationsÂ
Performs at extreme temperaturesÂ
Fast Charging due to 99.99% pure lead insideÂ
Maintenance freeÂ
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR1600 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 80 Ah |
| MCA | 1600 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Â

Description
Features of the Xtreme range:-
Durable and resistant to vibrationsÂ
Performs at extreme temperaturesÂ
Fast Charging due to 99.99% pure lead insideÂ
Maintenance freeÂ
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Xtreme |
| Product Code | XR1600 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 80 Ah |
| MCA | 1600 A |
| Length | 306 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Â













