ODYSSEY PC1350 BATTERY 12V 1350 CRANKING AMPS
Odyssey Extreme racing batteries feature rugged construction and tightly packed pure lead plates. The non-spillable AGM design protects against shock and vibration that can often destroy other batteries. The pure lead plates make for twice the amount of power of a normal battery and a lifespan 3 times as long.
All Prices include VAT
| Brand | Odyssey |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 88.5 Ah |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| MCA | 960 A |
| CCA (SAE) | 770 A |
| PHCA (5 sec) | 1350 A |
| Length | 377 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| NCC Class | A |
| Guarantee | 2 Years |
Weight: 27.4 KG
Warranty 2 Years
Battery Type:
PC1350

Description
Odyssey Extreme racing batteries feature rugged construction and tightly packed pure lead plates. The non-spillable AGM design protects against shock and vibration that can often destroy other batteries. The pure lead plates make for twice the amount of power of a normal battery and a lifespan 3 times as long.
All Prices include VAT
| Brand | Odyssey |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C10) | 88.5 Ah |
| Capacity (C20) | 95 Ah |
| MCA | 960 A |
| CCA (SAE) | 770 A |
| PHCA (5 sec) | 1350 A |
| Length | 377 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| NCC Class | A |
| Guarantee | 2 Years |
Weight: 27.4 KG
Warranty 2 Years
Battery Type:












