Leoch LP6-3.2 6V 3.2Ah Sealed Battery
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Ā
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Ā
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP6-3.2 |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 3.2 Ah |
| Length | 134 mm |
| Width | 34 mm |
| Height inc. terms | 66 mm |
| Height exc. terms | 60 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $10.27
-65%$10.27
$3.59
Description
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Ā
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Ā
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP6-3.2 |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 3.2 Ah |
| Length | 134 mm |
| Width | 34 mm |
| Height inc. terms | 66 mm |
| Height exc. terms | 60 mm |
| Guarantee | 1 Year |













