Leoch LP6-1.2 6V 1.2Ah Sealed Battery
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Â
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Â
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP6-1.2 |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 1.2 Ah |
| Length | 97 mm |
| Width | 24 mm |
| Height inc. terms | 57.5 mm |
| Height exc. terms | 51.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $6.67
-65%$6.67
$2.33
Description
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Â
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Â
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP6-1.2 |
| Voltage | 6 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 1.2 Ah |
| Length | 97 mm |
| Width | 24 mm |
| Height inc. terms | 57.5 mm |
| Height exc. terms | 51.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |













