Leoch LP12-7.0 Sec 12V 7Ah Sealed Battery
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Ā
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Ā
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-7.0Sec |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 7 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 65 mm |
| Height inc. terms | 100 mm |
| Height exc. terms | 94.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $20.01
-65%$20.01
$7.00
Description
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Ā
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Ā
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-7.0Sec |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 7 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 65 mm |
| Height inc. terms | 100 mm |
| Height exc. terms | 94.5 mm |
| Guarantee | 1 Year |













