Leoch LP12-24 12V 24Ah Sealed Battery
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Ā
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Ā
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-24 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 24 Ah |
| Length | 166.5 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 125 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $45.34
-65%$45.34
$15.87
Description
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Ā
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Ā
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-24 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 24 Ah |
| Length | 166.5 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 125 mm |
| Guarantee | 1 Year |













