Leoch LP12-12 12V 12Ah Sealed Battery
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Â
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Â
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-12 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 98 mm |
| Height inc. terms | 101 mm |
| Height exc. terms | 95 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $37.34
-65%$37.34
$13.07
Description
Other features of the LP series are:-
- Less gassing & self-discharging
Â
- Extended cycle life through a high quality AGM separator
Â
- Silver coated copper terminals for increased conductivity
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LP12-12 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 98 mm |
| Height inc. terms | 101 mm |
| Height exc. terms | 95 mm |
| Guarantee | 1 Year |













