Leoch AGM 12 Mobility Battery 12V 12Ah
Leoch AGM Mobility Batteries provide strong power and excellent reliability.
They are completely maintenance free as they are fully sealed and leakproof due to the high quality construction.
There are a number of features that make these batteries such high quality including:-
Oxygen Recombination TechnologyÂ
Special Grid AlloyÂ
Anti-vibration designÂ
Special AGM SeparatorÂ
As well as Mobility scooters, these batteries can also be used for electric tools, lawnmowers, golf trolleys, medical equipment and more.
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | AGM 12 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 98 mm |
| Height inc. terms | 101 mm |
| Height exc. terms | 95 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $23.86
-65%$23.86
$8.35
Description
Leoch AGM Mobility Batteries provide strong power and excellent reliability.
They are completely maintenance free as they are fully sealed and leakproof due to the high quality construction.
There are a number of features that make these batteries such high quality including:-
Oxygen Recombination TechnologyÂ
Special Grid AlloyÂ
Anti-vibration designÂ
Special AGM SeparatorÂ
As well as Mobility scooters, these batteries can also be used for electric tools, lawnmowers, golf trolleys, medical equipment and more.
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | AGM 12 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C20) | 12 Ah |
| Length | 151 mm |
| Width | 98 mm |
| Height inc. terms | 101 mm |
| Height exc. terms | 95 mm |
| Guarantee | 1 Year |













