Leoch Adventurer SFL-85 DT Sealed Leisure Battery
Some features of the Adventurer series are:-
- Rugged Construction
Ā
- Fast Charging
Ā
- Top up facility
Ā
- Tried and tested lead acid technology
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | SFL85 DT |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C100) | 85 Ah |
| MCA | 600 A |
| Length | 262 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Height exc. terms | 210 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $107.49
-65%$107.49
$37.62
Description
Some features of the Adventurer series are:-
- Rugged Construction
Ā
- Fast Charging
Ā
- Top up facility
Ā
- Tried and tested lead acid technology
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | SFL85 DT |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C100) | 85 Ah |
| MCA | 600 A |
| Length | 262 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Height exc. terms | 210 mm |
| Guarantee | 1 Year |













