Leoch Adventurer SFL-130 DT Sealed Leisure Battery
Some features of the Adventurer series are:-
Ā
- Rugged Construction
Ā
- Fast Charging
Ā
- Top up facility
Ā
- Tried and tested lead acid technology
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | SFL-130 DT |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| Capacity (C100) | 110 Ah |
| MCA | 900 A |
| Length | 332 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 240 mm |
| Height exc. terms | 219 mm |
| Guarantee | 3 Years |
Ā
Original: $131.57
-65%$131.57
$46.05
Description
Some features of the Adventurer series are:-
Ā
- Rugged Construction
Ā
- Fast Charging
Ā
- Top up facility
Ā
- Tried and tested lead acid technology
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | SFL-130 DT |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 100 Ah |
| Capacity (C100) | 110 Ah |
| MCA | 900 A |
| Length | 332 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 240 mm |
| Height exc. terms | 219 mm |
| Guarantee | 3 Years |
Ā













