Leoch Adventurer SFL-120 DT Sealed Leisure Battery
Some features of the Adventurer series are:-
Ā
Rugged ConstructionĀ
Fast ChargingĀ
Top up facilityĀ
Tried and tested lead acid technologyĀ
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | SFL120DT |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 90 Ah |
| Capacity (C100) | 100 Ah |
| MCA | 800 A |
| Length | 332 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 240 mm |
| Height exc. terms | 219 mm |
| Guarantee | 1 Year |
Original: $114.83
-65%$114.83
$40.19
Description
Some features of the Adventurer series are:-
Ā
Rugged ConstructionĀ
Fast ChargingĀ
Top up facilityĀ
Tried and tested lead acid technologyĀ
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | SFL120DT |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | Wet |
| Capacity (C20) | 90 Ah |
| Capacity (C100) | 100 Ah |
| MCA | 800 A |
| Length | 332 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 240 mm |
| Height exc. terms | 219 mm |
| Guarantee | 1 Year |













