Leoch Adventurer LAGM-85 AGM Leisure Battery
Features include:-
- Completely sealed and maintenance free
Ā
- Minimal self-discharge
Ā
- Practical design
Ā
This Battery has Female thread and standard terminal adapters.
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LAGM-85 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 85 Ah |
| CCA (EN) | 600 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 214 mm |
| Height exc. terms | 208 mm |
| Guarantee | 3 Years |
Original: $114.14
-65%$114.14
$39.95
Description
Features include:-
- Completely sealed and maintenance free
Ā
- Minimal self-discharge
Ā
- Practical design
Ā
This Battery has Female thread and standard terminal adapters.
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LAGM-85 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 85 Ah |
| CCA (EN) | 600 A |
| Length | 260 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 214 mm |
| Height exc. terms | 208 mm |
| Guarantee | 3 Years |













