Leoch Adventurer LAGM-160 AGM Leisure Battery
Features include:-
- Completely sealed and maintenance free
Ā
- Minimal self-discharge
Ā
- Practical design
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LAGM-160 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 160 Ah |
| MCA | 1000 A |
| Length | 345 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 290 mm |
| Height exc. terms | 275 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 5060351165464 |
Original: $247.13
-65%$247.13
$86.50
Description
Features include:-
- Completely sealed and maintenance free
Ā
- Minimal self-discharge
Ā
- Practical design
| Terminals |
![]()
|
| Brand | Leoch |
| Product Code | LAGM-160 |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity (C100) | 160 Ah |
| MCA | 1000 A |
| Length | 345 mm |
| Width | 175 mm |
| Height inc. terms | 290 mm |
| Height exc. terms | 275 mm |
| Guarantee | 3 Years |
| Barcode (EAN) | 5060351165464 |













