🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
Hankook SA59520 AGM Starter Battery Type 019 12V 95Ah CCA (EN) 850A
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 95Ah |
| Length | 351 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 25 Kg |
Â
Warranty 5 Years
Battery Type: 019
Â
$149.33
Hankook SA59520 AGM Starter Battery Type 019 12V 95Ah CCA (EN) 850A—
$149.33

Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 95Ah |
| Length | 351 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 25 Kg |
Â
Warranty 5 Years
Battery Type: 019
Â




