🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
Hankook SA57020 AGM Starter Battery Type 096 12V 70Ah CCA (EN) 760A
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Â
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Length | 275 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 20 Kg |
Â
Warranty 5 Years
Battery Type: 096
Â
$130.26
Hankook SA57020 AGM Starter Battery Type 096 12V 70Ah CCA (EN) 760A—
$130.26

Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Â
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 70Ah |
| Length | 275 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 20 Kg |
Â
Warranty 5 Years
Battery Type: 096
Â






