🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
Hankook SA56020 AGM Starter Battery Type 027 12V 60Ah CCA (EN) 680A
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 60Ah |
| Length | 242 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 17 Kg |
Â
Warranty 5 Years
Battery Type: 027
Â
$99.97
Hankook SA56020 AGM Starter Battery Type 027 12V 60Ah CCA (EN) 680A—
$99.97

Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Batteries are completely maintenance free and also have excellent cold cranking performance.
All Prices Include VAT
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | AGM |
| Capacity | 60Ah |
| Length | 242 mm |
| Width | 174 mm |
| Height inc. terms | 190 mm |
| Weight | 17 Kg |
Â
Warranty 5 Years
Battery Type: 027
Â






