DC31MF HANKOOK DEEP CYCLE LEISURE BATTERY 12V 100AH 800CCA
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Leisure Batteries are a suitable and reliable choice for caravans, motorhomes, RV's, boats and other leisure applications.
They benefit from X-Frame Grid Protection Technology, resulting in longer cycle life and helps to improve performance.
Hankook Batteries have deep cycle capability. They are very heavy duty and are very vibration resistant.
.
All Prices Include VATÂ
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | WET |
| Capacity | 100 Ah |
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 242 mm |
| Weight | 23.3 Kg |
Â
Warranty 4 Years
Battery Type:Â DC31
Â
Original: $103.47
-65%$103.47
$36.21
Description
All Batteries are Made By Leading Manufacturers
Hankook Leisure Batteries are a suitable and reliable choice for caravans, motorhomes, RV's, boats and other leisure applications.
They benefit from X-Frame Grid Protection Technology, resulting in longer cycle life and helps to improve performance.
Hankook Batteries have deep cycle capability. They are very heavy duty and are very vibration resistant.
.
All Prices Include VATÂ
| Brand | Hankook |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | WET |
| Capacity | 100 Ah |
| Length | 330 mm |
| Width | 172 mm |
| Height inc. terms | 242 mm |
| Weight | 23.3 Kg |
Â
Warranty 4 Years
Battery Type:Â DC31
Â












