CTEK PRO25S 12V 25A SMART CHARGER - 40-198
Charging Specifications:
⢠Charges 12V Batteries
⢠Charges batteries of 40Ah - 500Ah and 30Ah - 450Ah(Lithium)
⢠This charger does not have a trickle charge option
⢠Can charge WET, GEL, EFB, AGM and Lithium batteries
⢠Comes with croc clips
Ā
| Brand | CTEK |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 25 A |
| Length | 235 mm |
| Width | 130 mm |
| Height inc. terms | 65 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 40 Ah - 500 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 450 Ah |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 7340103401988 |



Description
Charging Specifications:
⢠Charges 12V Batteries
⢠Charges batteries of 40Ah - 500Ah and 30Ah - 450Ah(Lithium)
⢠This charger does not have a trickle charge option
⢠Can charge WET, GEL, EFB, AGM and Lithium batteries
⢠Comes with croc clips
Ā
| Brand | CTEK |
| Charge Voltage | 12 V |
| Charge Rate | 25 A |
| Length | 235 mm |
| Width | 130 mm |
| Height inc. terms | 65 mm |
| 12V Charge Capacity (up to) | 40 Ah - 500 Ah |
| Lithium Charge Capacity (up to) | 30 Ah - 450 Ah |
| Guarantee | 2 Years |
| Barcode (EAN) | 7340103401988 |












