🚚 Free Worldwide Shipping on All Orders!Shop Now
005R NUMAX CAR BATTERY 12V 60AH CCA (EN) 510
The Numax range consists of the following batteries:
» Premium Silver
» Premium HGV
» Flooded Leisure & Marine
» Classic
» Fully Sealed
» AGM & Gel
» Motorsport & Motorcycle
» Gel Golf
» VRLA
All Prices Include VAT
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | WET |
| Capacity | 60Ah - 510cca |
| Length | 230 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Weight | 15.7 Kg |
Â
Warranty 3 Years
Battery Type: 005R
Â
$26.70
Original: $76.30
-65%005R NUMAX CAR BATTERY 12V 60AH CCA (EN) 510—
$76.30
$26.70
Description
The Numax range consists of the following batteries:
» Premium Silver
» Premium HGV
» Flooded Leisure & Marine
» Classic
» Fully Sealed
» AGM & Gel
» Motorsport & Motorcycle
» Gel Golf
» VRLA
All Prices Include VAT
| Brand | Numax |
| Voltage | 12 Volts |
| Technology | WET |
| Capacity | 60Ah - 510cca |
| Length | 230 mm |
| Width | 170 mm |
| Height inc. terms | 225 mm |
| Weight | 15.7 Kg |
Â
Warranty 3 Years
Battery Type: 005R
Â



